Zpět do obchodu

Registrace

Tipy, fígle, vychytávky

Postupně vás seznámím se zajímavostmi, které souvisejí se vším, co se týká ručně barvené příze. Podíváme se na jednotlivé druhy živočišných vláken, která barvím a nabízím k prodeji.

 Mým přáním je, abyste se dozvěděli spoustu zajímavostí, získali jiný úhel pohledu na přírodní přízi a také se pobavili , protože barvení příze je především obrovské odreagování, zábava a skvělá relaxace.

Dá se barvit hedvábí?

 KPR-MAR-BAR_20_04

 

Po čem sáhnout, když začínám?

Pro první barvení rozhodně doporučuji začít buď se stoprocentním merinem, nejraději s úpravou superwash nebo alpakou, a pak postupně přejít na příze, kde jsou zastoupena i jiná vlákna. Při barvení samotného merina nebo alpaky si v první řadě vyzkoušíte, jak rychle do sebe merino nebo alpaka barvivo vsákne. Hodně přitom záleží na tloušťce příze, takže je dobré všímat si těchto rozdílů.

Pokud byste třeba sáhli po merinu s polyesterem, což bývají nejčastěji tzv. ponožkovky, tak by se mohlo projevit právě to, že už to není jen čisté merino, a výsledek, nebo spíš váš závěr, by mohl být lehce zkreslený. O přízi nemluvím, její barvení by určitě dopadlo dobře, ale zkraje je dobré navnímat, jak se ta základní proteinová vlákna chovají.

Ladit, ladit a zase ladit

Při práci s cenově dostupnou alpakou a merinem získáte potřebnou zručnost a pochopíte například, jak se barevný pigment chová při různé teplotě vody. Postupně také vyladíte postup, jak od jedné barvy získat různé odstíny odlišné sytosti. Takže si třeba obarvíte tři přadena, a to světle modré, středně modré a tmavě modré.

 Až se tohle naučíte, pak je teprve dobré přejít k vícedruhovým přadenům neboli směsovým přízím. Doporučila bych s klidným svědomím barvení ponožkové příze. Jedná se v drtivé většině případů o alpaku s polyesterem za dobrou cenu a s návinem tak akorát. Tyto ponožkovky, se hodí třeba pro pletení módních šátků s filigránovým vzorem.

Jakému materiálu se v začátcích barvení vyhnout?

Nepouštěla bych se zbytečně brzy do luxusních materiálů. Mějte na paměti, že si to sice můžete vyzkoušet na jednom přadenu, ale k tomu, aby z toho něco solidního vzniklo, potřebujte obvykle přaden několik, a to se promítne do celkové ceny. 

Obarvěte až hotové ponožky

Jinak když jsem zmiňovala ponožky a podkolenky, tak mám pro vás docela dobrou vychytávku. Jestliže byste chtěli dát někomu ručně barvené ponožky, ale na pletení nemáte čas nebo chuť, kupte si už hotové ponožky nebo podkolenky v přírodní barvě, které jsou speciálně určené pro barvení.

A co třeba mohér nebo kašmír?

Mohér, kašmír nebo hedvábí se řadí mezi tenká vlákna. Sehnat jenom samotný mohér nebo hedvábí v přírodním provedení je docela těžké. Pokud si necháte přízi dovézt ze zahraničí, může se to dramaticky prodražit. Na to si dávejte pozor. Poštovné nebývá levné a když k tomu přičtete daň, kterou možná budete muset zaplatit, tak je to citelný cenový skok. Myslím si, že cenově se barvení těchto přízí prostě nevyplatí.

Já osobně, když chci docílit toho, aby třeba svetr v pastelových barvách vypadal nadýchaně a luxusně, tak si objednám různé barevné varianty mohéru, protože zrovna tady je výběr opravdu hodně velkorysý a cena je nepřekonatelná.

 

Barvy základní, sekundární, terciální

KPR-MAR-BAR-22-11

 

Slyšeli jste už o barevném kruhu? Možná ano, možná ne. Tak se na něj pojďme společně podívat.

Barevný kruh je dokonalá pomůcka, jak se naučit míchat barvy a pochopit jejich funkci a skladbu. Obsahuje celkem 12 barev. Díky barevnému kruhu si uvědomíte principy, jak spolu jednotlivé barvy souvisejí a jak na sebe navzájem působí.

Tak přiznej barvu! Primární? Sekundární?

Ty základní, neboli primární, to je červená, žlutá a modrá. Základní se jim říká proto, že je nelze získat smícháním žádných dvou jiných barev. Z těchto tří také při skládání dalších barev vycházíme.

Když ve stejném poměru spolu smísíme vždy dvě primární barvy, získáme barvy sekundární, což jsou oranžová, fialová a zelená. Primárních a sekundárních barev je dohromady šest.

Mícháme a mícháme

Zbývajících šest barev z barevného kruhu vzniká smísením sousedních dvojic barev primárních a sekundárních. Zní to možná složitě, ale jakmile vezmete barevný kruh do ruky, okamžitě vám to bude jasné. Třeba žlutooranžová vznikne smícháním žluté a oranžové. Ale i žlutooranžovou můžete dál kombinovat s jinými odstíny a nekonečná hra může začít.

Přísně vzato, nemyslím si, že budete stát u sporáku s barevným kruhem v ruce a podle něj se pustíte do barvení. Jeho význam vidím v něčem jiném: uvědomit si, ještě než v reálu dáte dvě práškové barvy k sobě, co všechno může, alespoň teoreticky, vzniknout.

Pozor na slunce a nebe

 Dejme tomu, že se vám líbí žlutá a modrá, tedy barvy základní. A řeknete si: chci mít pruhovaný letní top, který bude díky modré a žluté evokovat dovolenou na sluníčku u moře.

Jenže představa se někdy může lišit od reality. Zatím neobarvená příze je už ve vodě a vy začínáte barvit nejprve žlutou barvou. Sypete ji do nádoby. Drtivá většina žlutého pigmentu se skutečně vpije do vlákna. Myslíte si, že máte hotovo. A tak přidáte modrou. Jenže ouha, modrá sice také začne pronikat do příze, ale ne všechna.

Část této modré zareaguje se žlutou, která se do přadena z nějakého důvodu nevsákla a její částečky zatím pluly ve vodě. Okem jste tuhle zbytkovou žlutou, která čekala na svou příležitost, ani nepostřehli. Ale ona tam byla, a vy nevěřícně zíráte do nádoby, kde se vám na některých místech doslova před očima mění žlutá a modrá v zelenou. Není to sice žádná tragédie, ale někdy to může výsledek barvení nepříjemně ovlivnit.

Proč jsem začala barvit merino

KPR-MAR-BAR-25-6

 

Merino a alpaka jsou samy o sobě hřejivé a hodí se na teplé oblečení a doplňky. Pokud jde o tloušťku, tak na drobnější a menší projekty, jako jsou třeba rukavice nebo dětské oblečení, doporučuji tenkou přízi.

To samé platí i v případě, že se rozhodneme z ručně barvené příze vyplétat složitější vzor. Naopak hodně silné merino se perfektně hodí na zimní čepici nebo na svetr či vestu pro dospělého. Čepici budete mít hotovou během večera, protože pletenina hodně rychle přibývá.

Tloušťka lace? Ideální jako příplet

Ale teď se vraťme znovu k tenkému merinu nebo alpace. Zdůrazňuji slovo „tenké“. To byly jedny z prvních přízí, které jsem se učila barvit. Má to obrovskou výhodu v tom, že hodně tenká příze, například lace, se dá výborně použít jako takzvaný příplet. Pokud by vám připadalo, že barvení nedopadlo tak, jak jste si přáli, nevadí. Naopak! Tenké vlákno přidejte k silnější přízi a získáte tím neodolatelnou a naprosto originální „barvu“. Tím, že obarvenou přízi přidáte k jednobarevnému vláknu, zjemníte ho a propůjčíte mu šmrnc.

Na délce záleží

Pro barvení tedy rozhodně doporučuji začít buď se stoprocentním merinem, nejraději s úpravou superwash nebo alpakou, a pak postupně přejít na příze, kde jsou zastoupena i jiná vlákna. Při barvení samotného merina nebo alpaky si vyzkoušíte, jak rychle do sebe merino nebo alpaka barvivo vsákne. Hodně přitom záleží na tloušťce příze, takže je dobré všímat si těchto rozdílů. Ale nejen na tloušťce, naprosto zásadní vliv má i to, jaký návin, tedy kolik metrů příze vlastně barvíte. Čím delší vlákno, tím náročnější barvení, pokud chcete, aby se rozpuštěný pigment dostal rovnoměrně všude, do všech míst.

Samozřejmě hodně záleží i na teplotě barvicí lázně, ale o tom si více řekneme někdy příště.

3 položek celkem
Zpět do obchodu