Po čem sáhnout, když začínám?
Pro první barvení rozhodně doporučuji začít buď se stoprocentním merinem, nejraději s úpravou superwash nebo alpakou, a pak postupně přejít na příze, kde jsou zastoupena i jiná vlákna. Při barvení samotného merina nebo alpaky si v první řadě vyzkoušíte, jak rychle do sebe merino nebo alpaka barvivo vsákne. Hodně přitom záleží na tloušťce příze, takže je dobré všímat si těchto rozdílů.
Pokud byste třeba sáhli po merinu s polyesterem, což bývají nejčastěji tzv. ponožkovky, tak by se mohlo projevit právě to, že už to není jen čisté merino, a výsledek, nebo spíš váš závěr, by mohl být lehce zkreslený. O přízi nemluvím, její barvení by určitě dopadlo dobře, ale zkraje je dobré navnímat, jak se ta základní proteinová vlákna chovají.
Ladit, ladit a zase ladit
Při práci s cenově dostupnou alpakou a merinem získáte potřebnou zručnost a pochopíte například, jak se barevný pigment chová při různé teplotě vody. Postupně také vyladíte postup, jak od jedné barvy získat různé odstíny odlišné sytosti. Takže si třeba obarvíte tři přadena, a to světle modré, středně modré a tmavě modré.
Až se tohle naučíte, pak je teprve dobré přejít k vícedruhovým přadenům neboli směsovým přízím. Doporučila bych s klidným svědomím barvení ponožkové příze. Jedná se v drtivé většině případů o alpaku s polyesterem za dobrou cenu a s návinem tak akorát. Tyto ponožkovky, se hodí třeba pro pletení módních šátků s filigránovým vzorem.
Jakému materiálu se v začátcích barvení vyhnout?
Nepouštěla bych se zbytečně brzy do luxusních materiálů. Mějte na paměti, že si to sice můžete vyzkoušet na jednom přadenu, ale k tomu, aby z toho něco solidního vzniklo, potřebujte obvykle přaden několik, a to se promítne do celkové ceny.
Obarvěte až hotové ponožky
Jinak když jsem zmiňovala ponožky a podkolenky, tak mám pro vás docela dobrou vychytávku. Jestliže byste chtěli dát někomu ručně barvené ponožky, ale na pletení nemáte čas nebo chuť, kupte si už hotové ponožky nebo podkolenky v přírodní barvě, které jsou speciálně určené pro barvení.
A co třeba mohér nebo kašmír?
Mohér, kašmír nebo hedvábí se řadí mezi tenká vlákna. Sehnat jenom samotný mohér nebo hedvábí v přírodním provedení je docela těžké. Pokud si necháte přízi dovézt ze zahraničí, může se to dramaticky prodražit. Na to si dávejte pozor. Poštovné nebývá levné a když k tomu přičtete daň, kterou možná budete muset zaplatit, tak je to citelný cenový skok. Myslím si, že cenově se barvení těchto přízí prostě nevyplatí.
Já osobně, když chci docílit toho, aby třeba svetr v pastelových barvách vypadal nadýchaně a luxusně, tak si objednám různé barevné varianty mohéru, protože zrovna tady je výběr opravdu hodně velkorysý a cena je nepřekonatelná.