Zpět do obchodu

Registrace

Proč jsem začala barvit merino

KPR-MAR-BAR-25-6

 

Merino a alpaka jsou samy o sobě hřejivé a hodí se na teplé oblečení a doplňky. Pokud jde o tloušťku, tak na drobnější a menší projekty, jako jsou třeba rukavice nebo dětské oblečení, doporučuji tenkou přízi.

To samé platí i v případě, že se rozhodneme z ručně barvené příze vyplétat složitější vzor. Naopak hodně silné merino se perfektně hodí na zimní čepici nebo na svetr či vestu pro dospělého. Čepici budete mít hotovou během večera, protože pletenina hodně rychle přibývá.

Tloušťka lace? Ideální jako příplet

Ale teď se vraťme znovu k tenkému merinu nebo alpace. Zdůrazňuji slovo „tenké“. To byly jedny z prvních přízí, které jsem se učila barvit. Má to obrovskou výhodu v tom, že hodně tenká příze, například lace, se dá výborně použít jako takzvaný příplet. Pokud by vám připadalo, že barvení nedopadlo tak, jak jste si přáli, nevadí. Naopak! Tenké vlákno přidejte k silnější přízi a získáte tím neodolatelnou a naprosto originální „barvu“. Tím, že obarvenou přízi přidáte k jednobarevnému vláknu, zjemníte ho a propůjčíte mu šmrnc.

Na délce záleží

Pro barvení tedy rozhodně doporučuji začít buď se stoprocentním merinem, nejraději s úpravou superwash nebo alpakou, a pak postupně přejít na příze, kde jsou zastoupena i jiná vlákna. Při barvení samotného merina nebo alpaky si vyzkoušíte, jak rychle do sebe merino nebo alpaka barvivo vsákne. Hodně přitom záleží na tloušťce příze, takže je dobré všímat si těchto rozdílů. Ale nejen na tloušťce, naprosto zásadní vliv má i to, jaký návin, tedy kolik metrů příze vlastně barvíte. Čím delší vlákno, tím náročnější barvení, pokud chcete, aby se rozpuštěný pigment dostal rovnoměrně všude, do všech míst.

Samozřejmě hodně záleží i na teplotě barvicí lázně, ale o tom si více řekneme někdy příště.

Zpět do obchodu